en-USfa-IR
 
 
 

شرکت آلومینای ایران

 
     
 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

گزارش تهیه شده جهت درج در وب سایت investopedia

«تاریخچه شرکت آلومینا»

شرکت آلومینای ایران با بیش از ربع قرن تجربه و طی مراحل زیر اکنون به جایگاهی رفیع در صنعت کشور دست یافته است.و به عنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا چون نگینی در صنعت کشور می درخشد.

1.       انجام طرحهای مطالعاتی زمین شناسی، امکان سنجی اقتصادی متفاوت توسط شرکتهای بزرگ متخصص از قبیل وامی(روسیه) و یونیدو

2.       برگزاری مناقصه بین المللی و گزینش شرکت تکنو اکسپورت پس از انجام تشریفات موردنیاز

3.       شروع عملیات اجرایی با حضور شرکت های خارجی و داخلی

4.       تغییر شرکت تکنو اکسپورت به دلیل عدم توانایی در راه اندازی اولیه

5.       قرارداد جدید با شرکت NFCجهت راه اندازی و اصلاح خطوط انحلال

6.       راه اندازی در سال 81 با مشارکت کارشناسان بومی با بوکسیت وارداتی

7.       استفاده از بوکسیت داخلی پس از یک سال وراهبری سیستم با توان نیروهای بومی

8.       گذر از سقف تولید تعیین شده توسط شرکت NFC (212000تن) و رسیدن به تولید 250000 تن

9.       انجام عملیات اکتشافی گسترده در سراسر ایران، گسترش حوزه های استخراج و دسیتابی به منابع بیشتر بوکسیت

10.   انجام تحقیقات متعدد و مداوم در جهت بهبود فرایند ودستیابی به محصول بهتر

11.   انجام تغییرات مکانیکی مداوم در تجهیزات و خطوط تولید در راستای تولید بهینه

12.   تلاش به ایجاد تنوع درعرضه محصولات و توسعه بازار در داخل و خارج

 

از سال 1392 با روی کار آمدن دولت محترم تدبیر و امید و تغییر نگرش در بخش صنعت، معدن و تجارت، و پس از تدوین سیاست‌های حمایتی از بخش تولید، فعالیت‌های شرکت آلومینا بهبود یافت. این فعالیت‌ها بعداز به نتیجه رسیدن تلاش‌های بی‌وقفه سیاست مداران و حصول توافقات بین‌المللی و تصویب برجام و بخصوص رفع تحریم‌ها، با سرعت بیشتری در بخش‌های مختلف شرکت پیگیری شد که شاخص‌ترین این فعالیت‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

 

 

«پروژه احداث کارخانه شمش آلومینیوم»

در این بخش، پس از وقفه‌ای چند ساله از پایان سال 1393 با تجدید نظر در برنامه‌ها، برنامه زمان‌بندی جدیدی ابلاغ شد که طبق این برنامه در صورت تحقق منابع مالی، تا اوایل سال 1396 پروژه به بهره برداری خواهد رسید. با تکمیل و راه اندازی این پروژه، سیاست ایجاد توسعه پایدار، تکمیل چرخه، بوکسیت - آلومینا - آلومینیوم و ایجاد اشتغال برای حدود 1200 نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم تحقق می‌یابد. فعالیت شاخص در این بخش عبارت‌اند از:

ü      مکاتبه و پیگیری از بانک ملت جهت اخذ تسهیلات ارزی

ü      آغاز عملیات ساخت و نصب دودکش گازهای آلاینده (FTP)

ü      تکمیل فعالیت‌های سیویل انبار جامع

ü      تأمین دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز (3 دستگا کمپرسور هوای فشرده، 2 دستگاه ترانسفورماتور 6.9/132 کیلو ولت، 4 دستگاه جرثقیل چند منظوره سالن احیاء(PTM) و ...)

ü      اجرای خط هوایی 400 کیلوولت از پست برق جاجرم تا پست برق پروژه

ü      نصب و آماده سازی 4 دستگاه ترانس پست توزیع برق پروژه، ساخته شده توسط شرکت فوجی

دراین بازه زمانی و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روند پیشرفت فعالیت های پروژه بسیار روشن گردیده است. در حال حاضر پیشرفت پروژه  5/43%  افزایش یافته، در حالی که در مدت مشابه قبل پیشرفت پروژه فقط  5%  بوده است.

هم اکنون پیشرفت فیزیکی طرح با احتساب زیر ساخت‌های موجود 73% و وضعیت مالی پروژه به شرح جدول ذیل می‌باشد.

 «بخش معادن»

مهمترین بحث در ادامه روند تولید مطلوب، تأمین مواد اولیه مورد نیاز می‌باشد. با اکتشافات جدید در 3 سال اخیر و فعال سازی سایر منابع معدنی ( علاوه بر معدن جاجرم) مطابق آخرین برآوردها عمر منابع بوکسیت بعنوان ماده اولیه تا 30 سال آینده برآورد گردید.

ü      شناسايي و اكتشاف منابع جديد بوكسيت و بهره برداري بهينه از آن ها

در حال حاضر علاوه بر اقدامات اكتشافي در معدن مندون در استان كهكيلويه و بويراحمد، معادني در استانهاي كرمان و يزد در مرحله دريافت پروانه بهره‌برداري مي‌باشند. همچنين با كشف و راه اندازي معادن تاش و گانو (در استان سمنان) با عيار بالا، قادر خواهيم بود پس از اختلاط و همگن سازی، حجم بزرگي از ذخاير كم عيار معدن بوكسيت جاجرم را مورد استفاده قرار دهيم. این امر باعث افزایش طول عمر معدن و ذخایر منابع اولیه خواهد شد.

ü      شناسايي منابع جديد بوكسيت در بخش خصوصی

در راستای سیاست‌های کلان کشوری و سازمانی و به منظور حمایت از بخش خصوصی، شرکت آلومینا اقدام به شناسایی معادن بخش خصوصی در کل کشور نمود. پس از برقراری ارتباط، ضمن حصول اطمینان از عیار مناسب این معادن، برنامه‌ای مدون گردید تا از این پتانسیل موجود در کشور نيز استفاده بهینه شود. در حال حاضر قراردادی جهت تأمین بوکسیت از دو معدن شیرین چشمه در استان سمنان و صدرآباد در استان یزد منعقد گردیده است.

ü      بومی سازی دانش اکتشاف و استخراج بوکسیت و تولید آلومینا

هم اکنون دانش نیروهای متخصص شرکت آلومینا در زمینه های اکتشاف و استخراج بوکسیت و همچنین تکنولوژی تولید آلومینا، قابلیت به‌کارگیری در زمینه های مشابه در سایر نقاط کشور را دارد و از این قابلیت می‌توان در جهت توسعه و بومی‌سازی صنایع در کشور سود برد.

«بخش تولید»

ü      كاهش وابستگي به خريد خارجي از طريق ساخت و تامين نيازها در داخل

بمنظور کاهش تأثیر تحریم‌های ناعادلانه اعمال شده، شرکت آلومینا اقدام به تعمیر و ساخت قطعات در داخل شرکت و تأمین تجهیزات از منابع داخلی نمود. بعنوان مثال مي‌توان به انجام تعميرات پمپهاي فشار بالا (از نوع "گهو")، ساخت گيربكس‌های ضروری و ساخت قطعات پمپهای خط تولید اشاره کرد.

ü      حمایت از تولید آلومینیوم در شرایط بحرانی

صنعت آلومینیوم بعد از اعمال تحریم‌ها با مشکلات عدیده‌ای از جمله تأمین مواد اولیه بخصوص در ابتدای سال 1393 مواجه گردید. در این شرایط حساس شرکت آلومینا با بکار گیری تمام توان تولید و اتخاذ سیاست‌های حمایتی، باعث جلوگیری از توقف خط تولید شرکت‌های ایرالکو و المهدی در این برهه زمانی گردید.

ü      استفاده بهينه از امكانات و توانايي‌هاي مهندسين و دانش بومی موجود در شركت

استفاده از دانش بومی و توان متخصصین و کارکنان شرکت علاوه بر صرفه جویی و بهبود وضعیت فرآیند، افزایش ظرفیت تولید را نیز به همراه داشته است. در این زمینه شرکت آلومینای ایران اقدامات گسترده‌ای از جمله راه اندازی و اجرای پروژه‌های مختلف و بازطراحی خطوط تولید را در دستور کار خود قرار داد، که این سیاست‌ها در نهایت منجر به ایجاد تنوع در محصولات، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها گردید.

 

 

« برنامه ریزی درجهت بهبود شرایط »

سهم شرکت آلومینا در تامین آلومینای متال گريد بعنوان مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات داخلی تولید آلومینیوم، با توجه به ظرفیت فعلی این کارخانجات حدود 36% است؛ لذا شرکت در این بازه زمانی، جهت دستیابی به ارزش افزوده بالاتر از طریق متنوع سازی محصولات موارد ذیل را دنبال می کند:

-        ایجاد تنوع در تولیدات شرکت

ü   شرکت آلومینا توانسته است با تولید و فروش هیدروکسید آلومینیوم که مورد استفاده در صنایع شوینده، گند زدائی و ... می‌باشد، بخشی از بازار داخلی (25%) را از آن خود نماید (کشش بازار ایران 40 هزار تن در سال است).

ü   از سویی دیگر با تولید سالیانه 3 هزار تن آلومینایά  (آلفا) که مورد استفاده در صنایع کاشی و سرامیک می‌باشد، 10%  بازار ایران را از آن خود کرده است و برنامه افزایش ظرفیت تولید محصول جدید را در دستور کار قرار داده است.

-        توسعه صادرات محصول

علاوه بر دو مورد فوق، اقدامات جانبی ذیل نیز در برنامه های این شرکت در بهبود شرایط بازار پیش بینی شده است:

ü   انعقاد قراردادهای طولانی مدت با شرکت های اصلی مصرف کننده  آلومینا

ü   شرکت در نمایشگاهای داخلی و خارجی برای معرفی محصولات شرکت

ü   توسعه بازار خارجی فروش محصولات

 
 
کل بازدید 999

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2017